«  Лютий 2013  »

Вітаю Вас, Гость · RSS 19.08.2019, 20:47

Головна » 2013 » Лютий » 8 » День визволення Нікопольщини
День визволення Нікопольщини

Найстрашнішим лихом людства була Друга світова війна. Все змінилось в один день… 22 червня 1941 року… Вже 17 серпня 1941-го фашистські війська увійшли в Нікополь, а ще через кілька днів був окупований весь район.

У чорні роки окупації фашисти знищили 8 тисяч жителів міста, в тому числі півтори тисячі дітей; понад тисячу чоловік вивезли в рабство до Німеччини. Та Нікопольщина не скорилась: в місті, придніпровських плавнях діяли партизанські загони, підпільні групи. Це організація «За Советскую Родину» (командир Андрій Різниченко), підпільна група «Правда»,очолювана М.А.Хілінським, група «Месник», яку очолив Л.В.Хлястіков. З квітня 1943 року в місті та районі почала діяти ще одна патріотична група в складі 21 чоловіка. Керував нею нікопольчанин Кардашов.

Підпільники випускали листівки, допомагали військовополоненим, збирали зброю для боротьби з окупантами, заважали відправці радянських людей в Німеччину. Партизани здійснювали збройний напад на німецьку військову техніку, підривали залізничну колію, аби німці не вивозили награбоване.

Два з половиною роки продовжувалась страшна ніч окупації в нашому районі та в місті Нікополі. Та ось в кінці 1943 року з’явилась надія на звільнення. Радянські війська, прорвавши оборону противника поступово наближались до Марганця, Нікополя. Фашисти добре укріпили Нікопольський плацдарм (так вони називали територію навколо Марганця та Нікополя). Тут вели бої десять гітлерівських дивізій. Особливо запеклими були бої під с.Новоіванівка (Нечаєва могила-курган), Лошкарівкою. Учні нашої школи не раз були з екскурсією біля Нечаєвої могили. До цих пір після оранки землі або після дощів піднімаються на поверхню страшні свідки минувшої війни: осколки снарядів, гільзи патронів, особисті речі солдат.

Заволодівши Нікопольським плацдармом і подолавши опір гітлерівців, ввечері 7 лютого 1944 року війська 4-го Українського фронту вийшли до Дніпра в районі Нікополя. Першими форсували Дніпро і увірвались в Нікополь 3-й батальйон мотострілкової бригади майора Надєждіна та батальйон старшого лейтенанта Красуцького. В нічному бою вони вибили гітлерівців з центра міста. На ранок  з’єднались з іншими частинами, що переправились через Дніпро, і продовжували громити ворога. Під вечір 8 лютого місто повністю було очищене від ворога.

В цей день Москва салютувала визволителям міста 12 залпами із 124 гармат.

Протягом 1944 року переможним кроком з наступальними операціями рухалась Радянська армія, очищаючи свою рідну землю від фашистської нечисті. В жовтні 1944 останній населений пункт Радянського Союзу був звільнений. А далі – переможне звільнення країн Європи. Легендарні радянські воїни погнали фашистів до самого Берліна. На стінах німецького рейхстагу поставили свої підписи ті, хто дійшов з боями до німецької столиці. Були там підписи і солдат-нікопольчан, фотокопія надпису на стіні рейхстагу виставлена в шкільному музеї.

Сьогодні, 8 лютого 2013 року, Нікопольщина відзначає 69-у річницю визволення від німецько-фашистських загарбників. Протягом дня в Кам’янській школі були проведені екскурсії до шкільного історичного музею «Мій рідний край – моя історія жива» (відп. вчитель історії Зиц С.В.). Особливу увагу учні-екскурсоводи приділили подіям лютого 44-го, Дню звільнення Нікопольщини від фашистської навали.

Категорія: Шкільні новини | Переглядів: 1298 | Додав: Lina | Рейтинг: 5.0/4